Černá vejce "Song-Hua"

12.05.2019

Černá vejce, stoletá vejce, tisíciletá vejce, vejce dynastie "Ming", vejce "Song-Hua", vejce "Pchi-Tan", nebo kožená vejce. To všechno jsou názvy pro úžasnou specialitu čínské kuchyně. Vyrábí se většinou z kachních, ale i ze slepičích, výjimečně i z křepelčích vajec. Syrová vejce se obalí ve směsi vápna, jílu, popela a rýžových plev a nechají se ve tmě a chladu uzrát. Minimálně tři měsíce, ale většinou až půl roku. Hotové vejce je většinou tmavé až černé, někdy jantarové, nebo "zlaté". Bílek zrosolovatí, zatímco ze žloutku se stane mazlavá tmavošedá až tmavozelená hmota.

Výroba černých vajec je náročná, ale naštěstí se prodávají i už hotová. Stačí je jen oloupat, nakrájet, dochutit a sníst.

Černá vejce mají specifickou vůni a chuť, která sedá s trochou fantazie přirovnat k zrajícímu sýru. Obvykle se podávají jako předkrm, ale i jako součást zeleninových salátů, smažená se sladkokyselou omáčkou, případně se přidávají do polévek.

Suroviny:

Černá vejce 1ks, sójová omáčka 0,5g, rýžový ocet tmavý 0,5g, zázvor mletý 0,5g

Postup:

Černá vejce oloupejte, opatrně, ale důkladně opláchněte a nakrájejte na osm dílků. Zakápněte sójovou omáčkou, rýžovým octem a posypte špetkou mletého zázvoru. Ozdobte pórkem krájeným na nudličky a podávejte s čerstvým chlebem.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky